CONCEPT
CURATORI
EXPOZIŢII
ARTIŞTI
EVENIMENTE
LECTORI
EDUCAŢIE
REZIDENŢĂ
LOCAŢII
PARTENERI
COMPLEMENTAR
CONTACT
PRESA
DESPRE
     EN/RO
ART ENCOUNTERS    |    Aparență & Esență    |    3-31 OCTOMBRIE 2015    TIMISOARA | ARAD
JOI, 1 OCTOMBRIE17:00 – 18:00 Lansare de carte: Adina Zorzini, Belvedere. Cincisprezece conversaţii cu artişti contemporani, Librăria Cărturești
18:00 – 19:30 Deschidere: Souvenirs from Earth, Galeria Calina
19:30 – 21:00 Deschidere: Recoding Traces (1970–1990). Galeria Jecza


VINERI, 2 OCTOMBRIE – PREVIEW

10:00 – 12:00 Atelier: Veda Popovici, Galeria Mansarda
12:00 – 15:00 Atelier: some Fans & one Zine la Balamuc cu Dan Perjovschi
14:00 – 15:00 Performance: Written on the Wind, Bureau of Melodramatic Research, Halele Timco
15:30 – 16:30 Conferință: Snježana Pintarić (MSU, Zagreb), Muzeul de Artă
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de scriere cu V.Leac și Ștefan Tiron, Galeria Helios
17:00 – 18:00 Conferință: Marcella Beccaria (Castello di Rivoli, Torino), Muzeul de artă
19:00 – 21:00 Deschidere cu bere YamYam făcută la TamTam: Fiii și fiicele lui Brâncuși. O intrigă de familie (Actul II), Galeria Helios


SÂMBĂTĂ, 3 OCTOMBRIE

11:00 – 12:30 DESCHIDEREA OFICIALĂ ART ENCOUNTERS, Muzeul de Artă
12:30 – 13:00 Performance: Odă Materiei – un performance de Matei Bejenaru în colaborare cu Gabriel Malancioiu, în cadrul proiectului Cântece pentru un viitor mai bun; Cu participarea muzicienilor Valentina Verlan, Cristina Constantin, Doru Roman, Tiberiu Szalma, Cezar Verlan și a unui grup de deținuti din Penitenciarul Timișoara, Piața Libertății
14:30 – 15:30 Performance: Good Afternoon Timișoara! de DJ Angel, Saâdane Afif, Halele Timco
15:30 – 16:30 Conferință: Christian Rattemeyer (MoMA, New York) și Karolina Ziebinska–Lewandowska (Centre Pompidou, Paris), Muzeul de Artă
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de scriere cu V.Leac și Ștefan Tiron, Galeria Helios
17:00 – 18:00 Conferință: Frances Morris și Juliet Bingham (Tate Modern, Londra), Muzeul de Artă
20:30 – 01:00 OPENING PARTY, Cazarma U


DUMINICĂ, 4 OCTOMBRIE

11:00 – 12:00 Conferință: Coffee break, Dan Perjovschi la TamTam
12:30 – 13:30 Turul expoziției: Sigma. Cartografierea învățării 1969 – 1983, City Business Centre
15:00 – 16:00 Turul expoziției: Conexiunea cu prezentul, Memorialul Revoluției
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de scriere cu V.Leac și Ștefan Tiron, Galeria Helios
13:30 – 14:30 Arad Preview: R.E.M.X — remix // MAGAZIN MIXT, Atrium Mall
15:00 – 16:00 Arad Preview: Urmele unei nopți anunțate, Muzeul de Artă
15:00 – 16:00 Arad Preview: R.E.M.X — kinema ikon: Wunderkammer 2: Apparatus, Muzeul de Artă
16:30 – 17:00 Arad Deschidere: First Cut, Fabrica TEBA
17:00 – 18:00 Arad PPC – Ping Pong Constantin, Open Tournament cu clasa lui Olaf Nicolai, Academia de Arte Plastice, Munich, Fabrica TEBA
18:00 – 21:00 Arad Cocktail, Fabrica TEBA



LUNI, 5 OCTOMBRIE

11:00 – 13:00 Atelier: Stars and Bumerangs, Olaf Nicolai, Galeria Mansarda


MARȚI, 6 OCTOMBRIE

10:00 – 13:00 Atelier: Nathalie Hoyos și Rainald Schumacher, Galeria Mansarda
13:00 – 14:00 Conferință: Lynda Morris (Norwich University of Arts), Space and politics, Galeria Mansarda
14:00 – 16:00 Ziua Profesorului: întâlnire organizatori – cadre didactice: prezentare proiect, vizită expoziții, pregătirea vizitelor cu elevii


MIERCURI – DUMINICĂ, 7 – 11 OCTOMBRIE

Simultan 2015 “Talking to Strangers”
Festival de artă, muzică și sunet, a11-a ediție
Curator: Levente Kozma
www.simultan.org


VINERI, 9 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual I cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


SÂMBĂTĂ, 10 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual I cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


DUMINICĂ, 11 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual I cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


MIERCURI, 14 OCTOMBRIE

12:00 – 13:00 Conferință: Vlad Olariu, Eroi mari, oameni mici, Galeria Mansarda
13:00 – 14:00 Conferință: Alex Mirutziu, Răzbunarea arhitecturii sau Când construiesc am dreptate, Galeria Mansarda


VINERI, 16 OCTOMBRIE

14:00 – 15:30 Lansare de cărți: Erwin Kessler, X:20, o radiografie a artei românești după 1989 și Coasa era pui, Librăria Cărturești
16:00 – 17:00 Conferință: Erwin Kessler, Pictura înapoi!, Sala Vieneză
17:00 – 18:00 Conferință: Bogdan Ghiu, Be East: între indistincție și intimidare, Design & Desen. Arta în noile economii ale atenției și terorii, Sala Vieneză
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual II cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


SÂMBĂTĂ, 17 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual II cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


DUMINICĂ, 18 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de lucru manual II cu Vlad Cadar și Biserika, Galeria Helios


VINERI, 23 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de amenajări și decorațiuni exterioare cu Monotremu, Galeria Helios
17:00 – 19:30 Arad Conferințe, Panel 1, Fabrica TEBA
Zoran Eric (Curator, Museum of Contemporary Art Belgrade, Serbia)
Iara Boubnova (Curator, Institute of Contemporary Art Sofia, Bulgaria)
Anya Medvedeva (Director, Izolyatsia Platform for Cultural Initiatives Kiev, Ukraine)
Slaven Tolj (Director, Museum of Modern and Contemporary Art, Croatia)
Zofia Ploska (Curator, Museum of Modern Art Warsaw, Poland)
Anda Ionescu (Speaker for ARAD Initiatives)
19:30 – 20:30 Lansare de carte: Salonul de Proiecte, Dear Money, Librăria Cărturești


SÂMBĂTĂ, 24 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de amenajări și decorațiuni exterioare cu Monotremu, Galeria Helios
17:00 – 18:00 Lansare de carte: Gabriel Kelemen, Universalitatea Arhetipului Sferă-Vortex, Librăria Cărturești
10:00 – 11:30 Arad Conferințe, Panel 2, Fabrica TEBA
Zoran Eric (Curator, Museum of Contemporary Art Belgrade, Serbia)
Iara Boubnova (Curator, Institute of Contemporary Art Sofia, Bulgaria)
Anya Medvedeva (Director, Izolyatsia Platform for Cultural Initiatives Kiev, Ukraine)
Slaven Tolj (Director, Museum of Modern and Contemporary Art, Croatia)
Zofia Ploska (Curator, Museum of Modern Art Warsaw, Poland)
Anda Ionescu (Speaker for ARAD Initiatives)
12:00 – 14:00 Arad Conferințe, Panel 3 și discuții, Fabrica TEBA
Zoran Eric (Curator, Museum of Contemporary Art Belgrade, Serbia)
Iara Boubnova (Curator, Institute of Contemporary Art Sofia, Bulgaria)
Anya Medvedeva (Director, Izolyatsia Platform for Cultural Initiatives Kiev, Ukraine)
Slaven Tolj (Director, Museum of Modern and Contemporary Art, Croatia)
Zofia Ploska (Curator, Museum of Modern Art Warsaw, Poland)
Anda Ionescu (Speaker for ARAD Initiatives)


DUMINICĂ, 25 OCTOMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de amenajări și decorațiuni exterioare cu Monotremu, Galeria Helios


MARȚI, 27 OCTOMBRIE

10:00 – 18:00 Atelier: Alpha Beta Sigma, City Business Centre


MIERCURI, 28 OCTOMBRIE

10:00 – 18:00 Atelier: Alpha Beta Sigma, City Business Centre


JOI, 29 OCTOMBRIE

10:00 – 18:00 Atelier: Alpha Beta Sigma, City Business Centre


VINERI, 30 OCTOMBRIE

10:00 – 18:00 Atelier: Alpha Beta Sigma, City Business Centre
10:00 – 12:00 Dialogurile Paul Neagu, Muzeul de Artă:
Lisa Le Feuvre (Head of Sculpture Studies, Henry Moore Institute, Leeds): Paul Neagu: Sculptura palpabilă
Iolanda Costide (Trustee & UK Secretary of the Paul Neagu Estate, London): Receptarea lui Paul Neagu în U.K.
Matei Stîrcea-Crăciun (researcher, Francisc Rainer Anthropological Research Centre, Romanian Academy): Paul Neagu, azi și mâine
14:00 – 16:00 Arta de a face o expoziție – prezentările studenților, Galeria Mansarda
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de pictură iconografică cu Dan Acostioaei, Galeria Helios
19:00 – 20:00 Lansare de carte: Sorin Dumitrescu, Metanoia sau Peştele peste poartă. Schimbarea gândirii în Nouă staţiuni catalitice. Paul Neagu comentat şi desenat de Sorin Dumitrescu (carte-atelier), prezentată de Prov. Univ. Dr. Marcel Tolcea, Galeria Jecza
20:00 – 20:30 Prezentarea volumelor dedicate sculptorului în cadrul proiectului Paul Neagu. (R)evoluţia formei, proiect realizat de către Fundaţia Triade (2014-2016), Galeria Jecza
20:30 Din filmografia Paul Neagu (colecția Familiei Neagu), Galeria Jecza


SÂMBĂTĂ, 31 OCTOMBRIE

11:00 – 13:00 Dialogurile Paul Neagu, Muzeul de Artă:
Magda Radu, Paul Neagu: Anthropocosmos
Sorin Dumitrescu, About Neagu
16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de pictură iconografică cu Dan Acostioaei, Galeria Helios
18:00 – 19:00 Broadcast: Good Afternoon Timișoara! cu DJ Angel, Saâdane Afif, Halele Timco
20:00 PETRECERE DE ÎNCHIDERE, Halele Timco


DUMINICĂ, 1 NOIEMBRIE

16:00 – 19:00 Ateliere de creativitate brâncușiologică: Atelier de pictură iconografică cu Dan Acostioaei, Galeria Helios
19:00 – 21:00 Închidere cu Bere YamYam Beer făcută la TamTam: Fiii și fiicele lui Brâncuși. O intrigă de familie (Actul II), Galeria Helios

map201509

Timișoara, locațiile Art Encounters [mai mult…]




harta locatii2-1 [Converted]

Arad, locațiile Art Encounters [mai mult…]




footerlogo1 footerlogo3 footerlogo2TriadeRaiffeisenMun Aradelbaxmarehategan

Copyright © 2018 Timisoara Art Encounters - Toate drepturile rezervate. powered by infin